www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 16 lip 2024 14:57

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 66 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 16 stu 2006 23:43 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 16 stu 2006 09:41
Postovi: 10
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
nakon što je umro, pa bio je u grobu...uskrsnuo, zapazi Ivan 20,17

1. Luka 23,43.

Na prvi pogled ovaj kratki redak izgleda problematičan. "Zaista, kažem ti, danas ćeš biti sa mnom u raju!" Ako ga čitamo tako kako je napisan na našem jeziku, ovaj redak tvrdi da je Isus pozvao drugog razbojnika na križu da ga tog dana prati u raj, što bi ukazivalo na nastavak postojanja duše poslije smrti. No značenje se ozbiljno mijenja ako stavimo stanku (ili zarez) poslije riječi "danas". U tom slučaju Isus obećava: "Zaista, kažem ti danas," što predstavlja sadašnje obećanje budućeg ulaska u vječni život. Na nesreću, najstariji grčki rukopisi nemaju interpunkcije, pa ovaj redak moramo ispitati u okviru konteksta da bismo odredili njegovo točno značenje. Nakana retka je jasna i jednostavna: ponuditi spasenje razbojniku koji se kaje. I drugi je razbojnik zatražio izbavljenje, ali bez pokajanja i priznavanja Krista (r. 39). Zato ga kori razbojnik koji se kaje (r. 41). Ovdje nema govora o vječnoj nagradi ili kazni, o odlasku na nebo ili u pakao. Namjesto toga, predmet teksta o kojemu je riječ jeste spasenje ove trojice u dan velike nevolje. U svom odgovoru Isus je ponudio trenutnu sigurnost spasenja razbojniku koji se kajao.

Vrijedno je zapaziti da je razbojnik skromno zamolio da ga se Krist sjeti kad dođe u svoje kraljevstvo, na što mu je Isus ponudio da Ga prati u raj (spasenje). I u ovom slučaju na prvom mjestu radi se o samom predmetu, a ne vremenu, vezanom uz razbojnikovu molbu i Isusov odgovor. Očito je Isus znao da sa­m ni tog dana ni sljedeći dan neće ući u svoje kraljevstvo (Iv 20,17; Što kaže Isus Mariji na grobu: Nemoj me dalje držati,jer još nisam uzišao k Ocu, drugi prijevodi kažu ne dotiči me se), ali je ipak želio svom novom prijatelju "danas" dati sigurnost spasenja. Zato Luka 23,43 uči o sigurnosti spasenja, a ne o ulasku u kraljevstvo na dan smrti.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 16 stu 2006 23:58 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 06 ožu 2006 22:56
Postovi: 392
Lokacija: Osijek
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
tertulijan napisao:
1. Namjesto toga, predmet teksta o kojemu je riječ jeste spasenje ove trojice u dan velike nevolje.

2. Očito je Isus znao da sa­m ni tog dana ni sljedeći dan neće ući u svoje kraljevstvo (Iv 20,17; Što kaže Isus Mariji na grobu: Nemoj me dalje držati,jer još nisam uzišao k Ocu, drugi prijevodi kažu ne dotiči me se),

3. ali je ipak želio svom novom prijatelju "danas" dati sigurnost spasenja.

1. Kakve velike nevolje?! :P Pa velika nevolja se odnosi na doba pred kraj svijeta. Ni mi još nismo u tome! A kamoli da je on bio.
2. To da nije uzišao se odnosilo na uznesenje tijela.
3. Ono što vjeruješ danas za danas i baštiniš danas!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 17 stu 2006 00:03 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 06 ožu 2006 22:56
Postovi: 392
Lokacija: Osijek
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Tertulijan, ajd se ti lijepo pomoli i traži od Boga da ti otkrije istinu. Nemoj se slijepo držati samo onoga čime ti je netko mozak isprao. Pa kad bi ti bio u pravu onda su svi drugi kršćani bili u krivu, a to je nemoguće. Ja ne znam da itko u tako što vjeruje osim adventista. Nemoj zbunjivat malene, rađe prouči kršćansku (ne adventističku) teologiju pa pogledaj biblijske argumente. A takve debate vodi s teolozima, ovdje ima ljudi koji se tek grade u vjeri i ovo bi ih možda moglo zbuniti. Možda i ne bi - što ja znam, sve zavisi kakvi su.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 17 stu 2006 00:23 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 16 stu 2006 09:41
Postovi: 10
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
pitanje je kako tumačimo Bibliju....no neću više pisati da ne bih zbunio malene u vjeri, inače volim teologizirati....ispričavam se ako sam nekoga uvrijedio...drago mi je što ste me prihvatili na forumu kao protestanta...javite mi ako otvorite neku temu gdje možemo sa zajedno hrabriti i katolici i pravoslavci i protestanti....također želim da sudjelujem i i humanitarnim akcijama, znači predstavite projekt da znam o čemu se radi....neka vas sve Bog blagoslovi....i Jovana koji mi je rekao da sam grabežljivi vuk....


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 17 stu 2006 00:34 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 06 ožu 2006 22:56
Postovi: 392
Lokacija: Osijek
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Naš dragi Bog nam je dao kako duh da ga upoznamo tako i razum i zdrav razum se ne protivi Bogu. Jer i Bog je razum, mudrost. Zato mi nije ponekad jasno zašto neki ljudi uzimaju zdravo za gotovo nečiju izjavu umjesto da se kritički osvrnu na nju-zdravorazumski i kroz Riječ. Zašto samo nešto bez razmišljanja prepisati i podturiti pod svoje mišljenje?! Zašto? Valjda je nekome lakše misliti tuđim mozgom. No meni nije lakše. Gdje ćemo dospjeti ako će svatko čekati da onaj drugi za njega misli? Meni ako nešto nema smisla nema. Stoga, Tertulijan ne upijaj kao spužva sve u sebe, Bog želi da prosuđuješ! Razmisli prije nego nešto prihvatiš! Došlo mi je da ne pišem na ovu temu jer ne bi bilo kraja, ali mi je žao ljudi koji bi mogli biti zbunjeni. Citirao si:
tertulijan napisao:
Na prvi pogled ovaj kratki redak izgleda problematičan. "Zaista, kažem ti, danas ćeš biti sa mnom u raju!" Ako ga čitamo tako kako je napisan na našem jeziku, ovaj redak tvrdi da je Isus pozvao drugog razbojnika na križu da ga tog dana prati u raj, što bi ukazivalo na nastavak postojanja duše poslije smrti. No značenje se ozbiljno mijenja ako stavimo stanku (ili zarez) poslije riječi "danas". U tom slučaju Isus obećava: "Zaista, kažem ti danas," što predstavlja sadašnje obećanje budućeg ulaska u vječni život. Na nesreću, najstariji grčki rukopisi nemaju interpunkcije, pa ovaj redak moramo ispitati u okviru konteksta da bismo odredili njegovo točno značenje.

Vidiš, čovjeku mislim da niti ne treba otkrivenje nadnaravno da to shvati samo ako promisli malo svojom glavom, zato kažem da nekad trebamo i uključiti razum. Zašto bi Isus rekao: zaista kažem ti danas? Nema smisla, jel? Pa naravno da govori danas. Pa ne misli onaj susjed na križu da mu Isus govori prije 100 godina! Govori mu kad mu i govori.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 17 stu 2006 00:37 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 06 ožu 2006 22:56
Postovi: 392
Lokacija: Osijek
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
tertulijan napisao:
-pitanje je kako tumačimo Bibliju
-drago mi je što ste me prihvatili na forumu kao protestanta
-i Jovana koji mi je rekao da sam grabežljivi vuk....

-da, samo pazi da je ne tumače svi drugi za tebe :? Biblija toliko govori o paklu, raju, duši,...
-u biti ti si adventist jel?
- ja ne mislim da si grabežljivi vuk. :lol: Mislim da si adventist. :wink:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 17 stu 2006 00:39 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 16 stu 2006 09:41
Postovi: 10
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
rekao sam da više neću pisati o tome....jedino ako hoćeš preko osobnih poruka, ako ti je stalo toliko do te teme....teška je to tema brate....


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 17 stu 2006 00:54 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 06 ožu 2006 22:56
Postovi: 392
Lokacija: Osijek
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
tertulijan napisao:
rekao sam da više neću pisati o tome....jedino ako hoćeš preko osobnih poruka, ako ti je stalo toliko do te teme....teška je to tema brate....

Ja sam sestra :b101: :b101: :b101:
Joj iskreno ne da mi se, jedino ako ti hoćeš i to ti pruža zadovoljstvo ''žrtvovat ću se'' jer sad trenutno radim na stvarima koje proučavam za pobjedonosan i blagoslovljen kršćanski život. Ono što bi bilo na blagoslov mnogima, npr trenutno proučavam Boga kao iscjelitelja. To me zanima. Znaš ono što si napisao da naš Bog ima holistički pristup-slažem se, njemu je stalo do našeg tijela i više nego što mi mislimo. Pokvario nas Platon koji je rekao da je tijelo loše, a duh dobar. Zato i je nada kršćana uskrsnuće tijela-punina spasenja. Isus je otkupio i naš duh, dušu i tijelo. Čovjek je trojstven. Duh se nanovorođenjem spasi, duša je u procesu spasenja, a tijelo je konačno spašeno ukrsnućem. Dakle, uskrsnuće je proces: spašen sam, spašavam se, bit ću spašen. Spasenje je stoga kontinuitet i ima neprekinut slijed. On se stoga ne prekida smrću tijela pa da osoba koja je već bila spašena ulazi privremeno u nekakvo ništavilo. U kršćanstvu nema nirvane :D Sad sam odužila, no htjedoh reći od početka svoga kršćanstva uvijek se nekako baziram na teme koje su na dobrobit meni i drugima zato mi se ne da o tome pisat-što mi vrijedi da uzimam teološke rasprave koje nikom nisu na izgradnju; a da volim teologiju volim je. Nije mi problem ni o tome raspravljat, ali kad god imam vremena biram nešto drugo pa birajući uvijek ono drugo za ovo skoro niti ne ostane vremena. Ali iskreno sve treba znati onaj tko se teologijom profesionalno bavi, ali opet čovjek i u teologiji izabere ''svoj smjer'' kojem se više posveti iako nije totalni neznalica i na nekom drugom teološkom području. Stoga volim ja i to i meni je to super, ali više volim nešto drugo. :arrow: :grlim te:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 17 stu 2006 00:56 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 06 ožu 2006 22:56
Postovi: 392
Lokacija: Osijek
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Aby napisao:
uskrsnuće je proces: spašen sam, spašavam se, bit ću spašen.

Ah, kasno je pa pišem gluposti :lol: Htjela sam reći: spasenje je proces (ne uskrsnuće)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 17 stu 2006 11:40 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 02 tra 2006 21:52
Postovi: 1232
Lokacija: Dubrovnik
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 3 zahvala
tertulijan napisao:
ne na ovom forumu...osjećam se kao na sudu

Shvati i ti nas, jer naucilo nas puhati i na hladno od dosadasnjih iskustava, pa ako si u istini, tada ti pomozi nama.
Udostiji se ako te ide pa odgovori vjerujes li jos uvijek kako je prvi Platon zapisao o besmrtnosti duse i kako je 'to' u krscanstvo doslo od pogana?
Ako da, tada vjerujes kako je Isus Krist mladji od Platona, A Krist bijase prije nego sto se i Abraham rodi.
Opet ti podvlacim, ovdje zna biti i prijetnji i napada takve vrste da covjek ne povjeruje, radjajuci se takvo sto iz rijeci slicnih kao tvoje koje izgovori. Ako se i dalje osjecas kao na sudu, deder shvati to ipak kao brigu za TT, a ne osobno.
Bog te blagoslovio i umnozio u tebi istinu Njegovu.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 66 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 12 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr