www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 16 lip 2024 09:22

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 694 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60 ... 70  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 29 ožu 2012 17:22 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 29 vel 2012 11:31
Postovi: 763
Podijelio: 22 zahvala
Zahvaljeno je: 19 zahvala
običan momak napisao:
Pia napisao:
Čuj, hvala na svemu. Iskreno su me tvoji postovi naveli da o nekim stvarima razmislim, da ispitam, preispitam itd. Al mislim da je bolje (za mene, hehe) da više ne sudjelujem u raspravi (ili možda raspravama općenito), jer sam očito neke ljude uvrijedila (vidi moj zadnji post) :)
Meni je jasno da ne upadam u okvire klasičnog vjernika. Ja nemam problema pitati i preispitivati stvari koje bih možda trebala uzeti zdravo za gotovo. Ak to znači (a vjerojatno znači) da nisam baš duhovna, OK ... Možda postanem. I trud se nešto računa :) valjda 8) Iz tog razloga sam ti neizmjerno zahvalna za ovu malu razmjenu mišljenja. :evil:
P.S. Poslala sam upit don Damiru, pa ak mi odgovori, mogu ti proslijediti, ak te zanima.

ma nema na čemu,meni je draga svaka konstruktivna rasprava,hvala tebi :)

Mislim da uopće nije problem pitati i razmišljati,dapače smatram da to samo potiče kvalitetnu raspravu,problem je u nepoštivanju sugovornika ili izrugivanju nečijih svetinja(kako mnogi već običavaju raspravljati na internetu),ovo ne mislim na tebe nego na internetske rasprave općenito.

A ovo za don Damira,ako dobiješ odgovor pošalji,baš me zanima što će ti odgovoriti.

Mogu ti iznijeti još jedno moje iskustvo,na početku veze s mojom suprugom imali smo nekoliko lakših padova(ljubakanje,zagrljaji)i nakon toga osjećao sam se ne baš tako dobro,one čarolije je nestalo jer smo unijeli bludnost u naš odnos.Bilo mi je žalosno gledati na što nam se veza svela jer nije bilo isto kao i prije tih nekoliko padova.Kasnije smo se ispovjedili i dogovorili da više nećemo popuštati ni malo i tako smo izdržali do braka.Sve se popravilo i čarolija se nakon nekog vremena vratila,opet sam je gledao onim očima kao da je i više od princeze


Lijepo.. smajlic7 super ste mi ti i tvoja supruga...hvala opet..želim vam svaku sreću i blagoslov..
Ako don Damir odgovori, a iskreno se nadam da hoće, šaljem odmah :)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 29 ožu 2012 17:43 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 30 srp 2007 15:48
Postovi: 374
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
ja isto mislim da mnoge djevojke ne samo ovdje na forumu, nego i inače čekaju vječito nekog idealnog princa na bijelom konju... a u biti su vrlo nezadovoljne samima sobom i ne znaju na kraju ni same što žele...
mislim da je vrlo tragično da pored toliko divnih i krasnih osoba jedni druge ne prepoznajemo, stalno se nečega bojimo, fantaziramo, filozofiramo... a život prolazi... i šanse ti prolaze...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 29 ožu 2012 20:44 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 16 vel 2011 19:03
Postovi: 484
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 5 zahvala
Discipula Domini napisao:
Edit:
slugo, mogao bi ti razmisliti o tome da pokreneš neki centar..."Centar za edukaciju u kršćanskom udvaranju" :D
Dobra, dobra! :b101:


Ovo tek sad vidje....ha ha da pokrenem centar,natalitet bi pao za 20% u prvih 5 godina :b101: ...Bog bi me prvo pitao kad bi mu dosao na sud:
"Slugo zasto su nestali svi moji krscani?"Sto uradi mili moj Slugo? :b101: :b101:

Ne ne ne zelim i za to odgovarati :b101:

Nego da napisem nesto i na temu cistog hodanja i djece u braku.

Ne slazem se da je ne cisto hodanje samo po sebi krivo za sve kako se to hoce prikazati.
To jeste veoma vazno,ali zar mislite da su prije svi cisto hodali koji su opstali i bili sretni u braku?
Mislim da nisu.Mislite li da svi koji cisto hodju da nece imati nikakvih problema?
Mislim da hoce.Zato sto je se prije o tome sutjelo zar znaci da nije postojalo.
Ne raspadaju se brakovi samo radi toga,danas je na obitelj veci pritisak nego ikada.
Ne zelim ni nabrajati sto je se sve novo pojavilo.(pa i puno vise necistog hodanja takodjer)
Ja mislim da ce puno pomoci ako se hoda cisto i za to sam.
Ali reci da je sve u tome je isto ko tvrditi da postoji samo bijela boja.
A kada pogledamo vani vidimo mnogo boja.
Tako i mnogo stvari utjece na sretan brak.
Lijepo je govoriti da tako treba ali da je sve u tome nije.

Tako isto i djeca,da bi brak bio sretan nema veze dali se moze roditi dijete ili ne.
Netko je vec i napisao da se moze posvojiti,ali zasto ne bi mogli biti sretni i bez djece?.
Normalno da bi mogli.Njih dvoje postat ce jedno.Tako pise u Bibliji.
Nije bit braka samo djeca.Sto kada djeca odu?Po tome bi se trebali odmah razvesti.
Znam koji su mislili da ce im djete u braku pomoci,dobili bi dijete pa se rzveli.Kako to onda?sta ih nije trebalo vise povezati?
Bit ce da je nesto dublje.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 29 ožu 2012 21:43 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 30 srp 2007 15:48
Postovi: 374
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Bog računa s našim slabostima i sljepoćom, ništa nije nerješivo jer nas Bog ljubi... Ljudi, i muškarci i žene, jednako, se danas boje kupit kilu naranči jer su možda otrovne, špricane, bojiš se svega oko sebe, a kamo li ne otvoriti se nekoj osobi, koja ti može biti danas prijatelj, a sutra možda krvnik...

Istina je teška su vremena... ali, dajem za pravo onim muškarcima i ženama, koje rade temeljito na sebi, koje su disciplinirane i vjerne Bogu, da i traže puno od partnera... to je fer i to svakako je u redu... s tim ide i ono, da lako je meni ležat u hladu i piti pivicu i molit Boga da mi da jednu pobožnu ženicu koja će mi rodit dicu i... koja će me voljet...

s treće strane, pokušajmo biti u svom življenju i djelovanju oni koji će pozivati prema sebi i davati neke signaliće da tražimo osobu za susret! Iako ja to ne živim, priznajem, u potpunosti, smatram da ipak trebam to reći... pa možda netko uspije... dakle, jako je bitno što govorimo, kome govorimo, je li u nama i našim riječima, postupcima ljubav prema čovjeku...

mir i Božji blagoslov svima,...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 29 ožu 2012 22:16 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 09 ožu 2012 21:09
Postovi: 80
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
sluga napisao:
Discipula Domini napisao:
Edit:
slugo, mogao bi ti razmisliti o tome da pokreneš neki centar..."Centar za edukaciju u kršćanskom udvaranju" :D
Dobra, dobra! :b101:


Ovo tek sad vidje....ha ha da pokrenem centar,natalitet bi pao za 20% u prvih 5 godina :b101: ...Bog bi me prvo pitao kad bi mu dosao na sud:
"Slugo zasto su nestali svi moji krscani?"Sto uradi mili moj Slugo? :b101: :b101:

Ne ne ne zelim i za to odgovarati :b101:

Nego da napisem nesto i na temu cistog hodanja i djece u braku.

Ne slazem se da je ne cisto hodanje samo po sebi krivo za sve kako se to hoce prikazati.
To jeste veoma vazno,ali zar mislite da su prije svi cisto hodali koji su opstali i bili sretni u braku?
Mislim da nisu.Mislite li da svi koji cisto hodju da nece imati nikakvih problema?
Mislim da hoce.Zato sto je se prije o tome sutjelo zar znaci da nije postojalo.
Ne raspadaju se brakovi samo radi toga,danas je na obitelj veci pritisak nego ikada.
Ne zelim ni nabrajati sto je se sve novo pojavilo.(pa i puno vise necistog hodanja takodjer)
Ja mislim da ce puno pomoci ako se hoda cisto i za to sam.
Ali reci da je sve u tome je isto ko tvrditi da postoji samo bijela boja.
A kada pogledamo vani vidimo mnogo boja.
Tako i mnogo stvari utjece na sretan brak.
Lijepo je govoriti da tako treba ali da je sve u tome nije.

Tako isto i djeca,da bi brak bio sretan nema veze dali se moze roditi dijete ili ne.
Netko je vec i napisao da se moze posvojiti,ali zasto ne bi mogli biti sretni i bez djece?.
Normalno da bi mogli.Njih dvoje postat ce jedno.Tako pise u Bibliji.
Nije bit braka samo djeca.Sto kada djeca odu?Po tome bi se trebali odmah razvesti.
Znam koji su mislili da ce im djete u braku pomoci,dobili bi dijete pa se rzveli.Kako to onda?sta ih nije trebalo vise povezati?
Bit ce da je nesto dublje.


apsolutno se slazem.

Nadovezala bih se samo, i na vjeronauku u srednjoj skoli ako sam ista zapamtila to je da na prvom mjestu treba biti partner, a tek onda dijete.

Nadam se da ce bit shvatljivo u pravom kontextu.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 30 ožu 2012 06:59 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 13 kol 2011 08:26
Postovi: 706
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 2 zahvala
Mary♥ napisao:
sluga i obični momak,što više reći...8) haha hvala na lijepim odgovorima! :grlim te:
Nego,ponekad je teško izdržati....pogotovo ako te odbiju iz tog razloga,mislim,sami naposljetku priznaju...
Ali u svakom slučaju jako boli....

odlično kad su te zbog toga odbili,barem znaš da s takvim čovjekom ne bi mogla živjeti vjeru u braku,meni je to bio jedan od kriterija selekcije s kojom djevojkom bi mogao imati vezu.Znam jedan par koji se nedavno vjenčao,on je u vjeri a ona polovično.Jedan bračni drug želi imati odnose u plodne i neplodne dane dok ne budu imali uvjete za dijete(trenutno zbog stvarno opravdanih razloga ne mogu prihvatiti dijete),drugi bračni drug to smatra glupostima.Zbog toga je ovaj prvi doveden u situaciju da teško bludno griješi jer je bilo kakav oblik kontracepcije i zatvaranja životu u braku teški grijeh,osim uzdržavanja od odnosa u plodne dane a ovaj drugi bračni drug se ne može i ne želi suzdržavati od seksa.Već im je odnos počeo pucati a nema tako davno da su se vjenčali(dok su hodali nisu mogli jedno bez drugoga a sad već kriza).Zato vlč.Radigović,Frkin a i drugi govore kako nije dobro da se vjenčaju vjernik i nevjernik jer u braku svako vuče na svoju stranu,ako se vjernik prikloni onom ko ne živi vjeru onda mu puca odnos s Bogom.Ako se prikloni Bogu onda mu puca odnos s bračnim drugom.Ovo su stvari na koje niko ne misli kad bira sebi osobu za zajednički život a ovo shvate tek kad počnu zajedno živjeti,samo onda bude kasno jer su sakramentalno povezani.Radigović je govorio kako skoro svaka djevojka koja se planira vjenčati s dečkom koji ne živi vjeru,prije braka misli kako će ga promijeniti kad bude potpuno njen,kad se vječaju.Kako će ga obratiti i kako će on početi vjerovati.Kaže da se to u praksi dogodi samo u 1% slučajeva i da se uglavnom onaj ko je vjernik prikloni ovom drugom koji ne vjeruje i tako postane i gori od njega u vjeri jer kome je više dano kad padne bude gori od onog kome je manje dano.

Možda ti ovo sad djeluje dosta daleko i teško ti je shvatiti ali i ja sam tek u braku počeo shvaćati što je brak,i sve više uviđam koliko su svećenici koji sve ovo govore o braku u pravu.U braku više nisi svoja nego si od muža.On ima pravo na tvoje tijelo(nekako se to latinski zove ius corpori ili je tako nekako svećenik rekao).A kad se dvoje ne slažu kako onda imati potpuno predanje jedno drugom?Vjerujem da većina bračnih parova nikad nije čula za pojam potpunog predanja a još manje to doživjela jer se za tako nešto moraju puno slagati i biti najbolji prijatelji.A danas su bračni drugovi najčešće i nažalost nagori neprijatelji


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 30 ožu 2012 07:31 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 13 kol 2011 08:26
Postovi: 706
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 2 zahvala
Discipula Domini napisao:
@ Običan momak - mislim da je malo nerealno smatrati da će ona istinska ljubav nedostajati u braku onima koji su imali predbračne odnose. Isto tako, nemoj pretpostavljati da smo ovdje svi veliki i uzoriti kršćani koji hodaju (ili su hodali) s djevojkom/dečkom u čistoći i na temelju toga generalno pristupati...hm...problemu ;)
Da budem jasna i precizna...iznimno cijenim tvoje mišljenje i iskustvo i duboko sam uvjerena da smo svi naučili puno toga upravo od tebe i tvoga konkretnoga primjera. Međutim, Bog je taj koji doista može stvoriti SVE NOVO! Pa čak to NOVO čini kod ljudi koji su iskusili "predbračnost".

Možda sam u krivu.
Ne znam...

gledaj,to nije moje mišljenje nego su to riječi mnogih svećenika(da sad opet ne nabrajam)koji se bave temom hodanja prije braka i kasnije bračne ljubavi i sreće.Moje mišljenje u svemu tomu je da vjerujem da su oni u pravu kad to kažu.Frkin se brakom bavi 40 godina,u tom periodu je radio s preko 5000 bračnih parova i naslušao se svega i svačega.Kaže da je počeo prvo s brakom a onda je uvidio kako većina bračnih problema vuče svoje korijene u - hodanju.No istog su mišljenja i svi ostali koji o tome govore.

A ovo da Bog radi sve novo,slažem se s tobom.No u kojem vremenskom periodu?3 dana ili 30 godina?Jedno je teorije a drugo praksa.Nije isto trpjeti posljedice nečega 3 dana i 30 godina.I koja je cijena toga?Zlatko Sudac je rekao kako je vidio neke ljude koji su našli sreću iako nisu pazili na čistoću ali prije toga morali su proći kroz tešku patnju da bi im se srce očistilo.Bog sve može ali pitanje je hoće li baš tako učiniti?Hoće li Bog nekome ko je godinu-dvije imao odnose prije braka pa se poslije vjenčao sve to u par dana potpuno obnoviti i učiniti kao da ništa nije bilo?Od svećenika sam čuo da to Bog ne čini a i Crkva uči da grijeh ostavlja posljedice za koje trebamo dati zadovoljštinu ovdje ili kasnije u čistilištu.Što je grijeh teži to su teže i dugotrajnije posljedice a seks prije braka nije laka stvar.I nije samo stvar u direktnim posljedicama,tu je još i neizgrađenost,dečku (za razliku od djevojke) to smeta u sazrijevanju pa imamo muškarce mamine sinove od 50 godina,kušnju koju dvoje nije savladalo.Mnogi misle kako kad budu imali redoviti seks da neće imati bludne napasti a to nije istina,tu uopće nije u pitanju nekakva potreba tijela nego duh bluda koji ljude prije braka tjera u krevet a u braku tjera van kreveta.Zato imamo pojavu da muževima žena često bude dosadna a sve druge žene zanimljive i privlačne.Nisu se naučili suzdržavati i krotiti tijelo pa kad ne budu mogli imati odnose kako će se onda savladati da ne masturbiraju ili da ne učine preljub ako im svađa potraje duže vremena?

No također od jednog svećenika sam čuo da ako dvoje padne prije braka,da nakon toga treba barem godinu dana hodati u čistoći i da kasnije u braku ne bi trebalo biti problema zbog toga.Eto to je jedna utješna stvar i nada onima koji su pali a još se nisu vjenčali.

Ja osobno sam iskusio,kako si to nazvala,predbračnost i to poprilično(nekoliko višegodišnjih veza),ali iskusio sam i hodanje u čistoći a sad i brak nakon hodanja u čistoći.Mogu ti reći da je razlika OGROMNA,doslovno nebo i zemlja.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 30 ožu 2012 08:07 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 09 srp 2007 12:56
Postovi: 2335
Lokacija: Gdje je blago, tamo je i srce..
Podijelio: 7 zahvala
Zahvaljeno je: 39 zahvala
Draga Mary,

mislim da si krivo shvatila moju poruku...Nisam rekla da se dečkima NE objašnjava, nego upravo suprotno. NARAVNO da ćeš im objasniti svoj stav, ali treba ga ZNATI OBJASNITI.
OK, drugo je ako nema prilike za objašnjenjem - za kime tad žaliti???
Za površnom, neupućenom osobom koja te ne voli ni 1 posto čim ne želi ni saslušati tvoje objašnjenje? Za takvima se NE ŽALI.

Mislim da moraš steći malo više Bogopouzdanja i ne dopustiti da ti dosadašnje loše reakcije na tvoj stav narušavaju život i otvorenost prema dečkima i ljubavi. Onaj koji je imalo pametan i koji će imati prave namjere OSTAT ĆE kad čuje tvoj stav.
I zato nema mjesta za očaj!
Čini mi se da ti svoju odluku da čekaš do braka smatraš nekim teretom...i da se nepotrebno pojavljuje ogorčenje u tebi kad vidiš da neki odlaze zbog te odluke...

Razumijem da su dosadašnja razočaranja dovela do tog stava, ali moraš se uz Božju pomoć izdići iznad toga. Pokušaj shvatiti da si ti ljubljeno dijete Božje...baštinica Kraljevstva Božjega....i zaista nauči na najbolji način objasniti svoj stav u vezi nespavanja s nekim prije braka.
Ponavljam, moje je iskustvo, nakon prvotnog čuđenja, da me nitko nije ismijao kad je čuo objašnjenje.

I sama sam niz godina bila u vezi s prekrasnim dečkom koji je itekako imao razumijevanja za moju odluku...a tad sam još u svojoj ranoj mladosti i ja mislila da će možda misliti "Eh, pa luda je! Tko još tako živi?"
Nije tako mislio.

Predaj Isusu sve te rane i razočaranja, predaji ih tako dugo dok ne osjetiš da nema u tebi ni mrvice gorčine, straha i razočaranja ili misli "Ah, naravno da će odabrati drugu kad tamo dobije sve u paketu"....
Da, dobit će gomilu grijeha i muka u paketu i to će spoznati kad već bude prekasno.


A ono...da se sviđamo onima koji se nama sviđaju....to je moje dosadašnje iskustvo..Nisam mislila na to da im se sviđamo toliko da će se odmah poželjeti vjenčati s nama, ali sviđamo im se dovoljno da požele barem više nas upoznati. Takvo je moje iskustvo.
I skoro za svaku osobu kojoj sam jako svidjela, mogu reći da se ta osoba i meni svidjela na neki način, tj. imala je mnoge kvalitete koje mi se sviđaju i bila jako draga i simpatična. Nisam se uvijek zaljubila ili sl., ali te osobe su mi bile drage.
Trenutno se mogu sjetiti samo dvojice, trojice od kojih mi se "dizala kosa na glavi"..svi ostali su bili simpatični i dragi dečki.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 30 ožu 2012 08:28 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 16 vel 2011 19:03
Postovi: 484
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 5 zahvala
Mary♥ napisao:
sluga i obični momak,što više reći...8) haha hvala na lijepim odgovorima! :grlim te:
Nego,ponekad je teško izdržati....pogotovo ako te odbiju iz tog razloga,mislim,sami naposljetku priznaju...
Ali u svakom slučaju jako boli....


Hvala i tebi :grlim te:

"pogotovo ako te odbiju iz tog razloga,mislim,sami naposljetku priznaju"

Mary muski su malo zlocasti pa te lazu da je samo radi toga,ako je stvarno samo radi toga onda oni nisu ni imali zanimanje za tebe.
A znas da jesu.Znaci da su nezreli i nisu ti htjeli reci cijelu istinu nego im je to bilo najlakse opravdanje.Plus sto su znali da ce i tebe pogoditi.
Nisu ni bili zreli za pravu vezu.

Bio sam napisao da su ovo dvoje mojih prijatelja cekali.Ona nije htjela,a nije niti bila u vjeri nego je mislila da se prvo trebaju bilje upaznati
i hodati normalno dok ne dodju do toga.Da je se njega pitalo nebi on cekao.Ali on je zelio biti sa njom i morao je se sloziti sa tim ako su htjeli biti skupa.
Da joj je to stalno spominjao nebi bas daleko dogurali.
On je isto bio pod pritiskom jer su ga svi zezali radi toga.Ali nije prekinuo s njom nego je na je branio.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 30 ožu 2012 08:33 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 09 srp 2007 12:56
Postovi: 2335
Lokacija: Gdje je blago, tamo je i srce..
Podijelio: 7 zahvala
Zahvaljeno je: 39 zahvala
Općenito vezano uz ovu temu....do sad nisam susrela osobu koja na tom području razmišlja ispravnije od Običnog momka.
Slažem se sa svakom spoznajom koju mu je kroz mnoge godine traženja Bog dao.

Kamo sreće da uspijemo nešto naučiti na njegovom primjeru i ponašati se kako treba.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 694 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60 ... 70  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 13 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr